Our staff

We have a team of around 180 staff working for ASL Service, working with learners aged 0-18 who have a wide range of additional needs.  Below you can find information on our Senior Management Team, our ASL Service Leaders and our administrators. You can download this info as a PDF.

The service has recently gone through a redesign and has moved to a locality model with cluster based teams. For more information on the restructure please click here.

Head Teacher

Kirsty Spence

Depute Head Teachers

Anna Gray

Responsible for

  • medical outreach, including Child and Adolescent Mental Health Services
  • quality assurance of support for learning
  • literacy and dyslexia.

Kate Varona

South East Locality
Responsible for

  • Learning, Language and Communication support
  • ASAP/CMRG (primary)
  • Bright Start
  • Early Years Team

Annemarie Procter

South West Locality

Responsible for

  • English as an Additional Language (EAL) Support
  • support for Gypsy, Traveller and Roma.
  • Secondary Support Teams and Groups

Iona Brockway

North West Locality
Responsible for

  • Learning and Wellbeing
  • ICT ASL
  • Highly Able
  • ASAP/CMRG (secondary)
  • Groups
  • Child Protection
  • TIP
  • LAC

David Fox

North East Locality
Responsible for

  • ASL Nurse, Moving and Handling Team
  • Sensory Team
  • ASAP/CMRG

 Business Manager


Ann Grant

Service Leaders

Service leaders cover clusters of schools and also lead individual specialist teams.

Locality Secondary Primary Service Leader
NW Broughton Ferryhill, Flora Stevenson, Granton, Stockbridge Fiona Calder
Trinity Trinity, Victoria, Wardie
Craigroyston Craigroyston, Forthview, Holy Cross, Pirniehall, St David’s
Forrester, St Augustine’s Broomhouse, Carrick Knowe, Gylemuire, Murrayburn, St Joseph’s Sarah Neary and Andrew Foster
Craigmount Corstorphine, East Craigs, Fox Covert, Hillwood, Roseburn, St Andrew’s Fox Covert
Royal High Blackhall, Clermiston, Cramond, Davidson’s Mains Julie Wood
Queensferry Dalmeny, Echline, Kirkliston, Queensferry, St Margaret’s
NE Portobello Brunstane, Duddingston, Parson’s Green, Royal High, Towerbank, St John’s Gary Boyd
Castlebrae, Holy Rood Castleview, Newcraighall, Niddrie Mill, St Francis’
Drummond Abbeyhill, Broughton, Leith Walk, St Mary’s Edin, Bun-Sgoil Taobh na Pairce David Fox
Leith Academy Craigentinny, Hermitage Park, Leith, Lorne, St Mary’s Leith, St Ninian’s
SW WHEC Canal View, Clovenstone, Sighthill Lynsey Robinson and Colleen Reeve
Firrhill Bonaly, Colinton, Longstone, Oxgangs, Pentland, St Mark’s
Tynecastle Balgreen, Craiglockhart, Dalry, Stenhouse, St Cuthbert’s Lisa Oliver
Balerno Dean Park, Ratho
Currie Currie, Juniper Green, Nether Currie
SE Liberton Craigour Park, Gilmerton, Liberton, Prestonfield, St John Vianney Anne Davidson
Gracemount Gracemount, St Catherine’s
James Gillespie’s, St Thomas of Aquin’s James Gillespie’s, Preston Street, Royal Mile, Sciennes, Tollcross Nicola Hammond-Evans and Jodie Morrison
Boroughmuir Bruntsfield, Buckstone, South Morningside, St Peter’s

 

City Wide

Juliet McCann – Medical
Lorna Johnston and Nicola Hammond-Evans – Early Years Support
Lynsey Robinson – Sensory Team
Tessa Humby – EAL Development
Margaret Gray – Audit/Training
Lorna Johnston and Jilly Catlow – LLC, SRP, Special

 

Lead Teachers for Support and Development Work

Hilary Aitken – Literacy Dyslexia Support Service

Sheena Lowes – Partner-provider nurseries

Administration Team

Linda Cochrane – Service Administrator

Irene Keenan – Support Assistant

Aleksandra Williams – Support Assistant

Heather Meikle – Support Assistant